Kód: | 003 |
Cena s DPH: | 49 CZK |
DPH: | 21 % |
Záruka: | 24 |
Včelí pláty (mezistěny) jsou ze 100% včelího vosku a k vytvoření krásné a voňavé svíčky stačí jen vložit knot v metráži (dle velikosti svíčky) a pomalu včelí plát srolovat a svíčka je hotová.
Každý z nás se již jistě setkal se svíčkami stočenými z plátů včelího vosku. Mají rustikální vzhled, zajímavou šestiúhelníkovou strukturu včelích buněk na povrchu a navíc krásně voní - jak při skladování, tak při samotném hoření. V předvánočním čase je to ideální drobný dárek pro naše blízké.
Svíčky z včelích plátů mají navíc jednu velkou výhodu, nabízejí nám zajímavou možnost výtvarné tvorby. Jejich výroba je naprosto nenáročná. Není třeba žádných speciálních pomůcek, náročnějších postupů (jako je tavení vosku atd) a vytvoření vlastní svíčky proto zvládne sktečně každý. V předvánočním čase to tedy představuje možnost netradičního výtvarničení i s malými dětmi. Mezi další výhody patří čistota výroby (nehrozí žádné rozlití rozehřátého vosku či gelu, umazání oděvu či vybavení bytu), bezpečnost (není o co se opařit) a časová flexibilita - můžeme najednou vyrobit jedinou svíčku nebo svíček dvacet, podle toho, kolik máme času nebo jak dlouho nás (děti) tato činnost baví.
A konečně ještě jedna výhoda - svíčky vyrobené ze včelích plástů nám nabízejí možnost vymýšlení vlastních netradičních tvarů a zpracování. Na první pohled není co vymýšlet - ale já doufám, že vás tímto článkem přesvědčím o opaku.
Základní návod na výrobu svíček z plátů včelího vosku
Materiál:
- voskový plát (v tomto návodu používáme plát obdélníkového tvaru - vyrábíme svíčku s rovnými konci)
- knot (měl by být napuštěný voskem - buď celý, nebo alespoň jeho konec, který vykukuje ze svíčky a který zapalujeme; pokud je knot nenavoskovaný, může se stát, že nám prostě uhoří aniž by začala hořet samotná svíčka)
- mikrotenový sáček nebo kus papíru na pečení
V našem internetovém obchodě najdete v sekci Svíčky vše potřebné pro výrobu. Nabízíme již nařezané a připravené pláty různých rozměrů pro konkrétní finální tvar a velikost vyrobené svíčky. Vždy je též přiložen povoskovaný knot odpovídající délky a samozřejmě i návod na výrobu svíčky.
Podrobný postup:
1) Voskový plát si položíme na mikrotenový sáček nebo pečící papír. Je to ze dvou důvodů - jednak předejdeme jakémukoli možnému umazání pracovní desky, na igelitu nebo pečícím papíře se plát nelepí a snadněji se s ním tak manipuluje a jednak nám tato podložka pomůže při samotném rolování svíčky, stejně jako utěrka při rolování štrůdlu nebo rolády.
2) Plát musíme nechat před samotným stočením mírně nahřát. Při nižší teplotě je totiž trochu křehký, takže by nám při stáčení (zejméne zpočátku, kdy tvoříme nejtenčí závity) praskal. Podle našich domácích možností si můžeme vybrat, jakým způsobem plát nahřejeme: můžeme jej kupříkladu na chvíli položit na topení (samozřejmě na již zmíněné podložce, ze které plát nemusíme až do úplného dokončení svíčky vůbec sundávat), nebo můžeme ve slabě vyhřáté troubě (ne víc než cca 50°C) nahřát plech, vytáhnout jej a poté na něj plát položit. Pokud nechceme zbytečně rozehřát troubu a plýtvat energií, můžeme takto využít i zbytkové teplo třeba když nám trouba chladne po pečení. Na nahřátí plátu stačí maximálně pár minut, naším cílem není jej roztavit, chceme pouze, aby mírně změknul. Že je nahřátí dostatečné, poznáme, když zkusíme kousek ohnout (doporučuji tu hranu, od které budeme začínat, tj. u které bude knot, tato část bude po svinutí uvnitř svíčky, takže na výsledném produktu nebude vidět případná prasklina či nerovnost). Pokud při ohýbání začne plát praskat a vznikají na něm větší trhliny, je třeba v nahřívání ještě chvíli pokračovat. Pokud jde ohýbání dobře a prasklinky nevznikají (nebo jen malé), je plát nahřátý dostatečně a můžeme s ním pracovat. Samozřejmě v případě, že pracujeme pomaleji a v průběhu rolování se nám začnou prasklinky opět tvořit, můžeme kdykoli nechat rozdělanou svíčku znovu chvíli nahřívat. V případě, že vyrábíme víc svíček najednou, je výhodné dávat pláty nahřát postupně, abychom si je průběžně připravovali a aby nám nevychladly. Takže to můžeme řešit například tak, že na topení máme najednou tři pláty, vždy když jeden (ten nejdéle nahřívaný) odebereme abychom začali rolovat svíčku, přidáme vedle zbylých dvou nový studený.
3) Rolování svíčky začneme tak, že si určíme, která hrana bude uvnitř svíčky - u ní bude knot, zde začneme smotávat svíčku (u klasických svíček s rovným zakončením je to jedno, u svíček, které budou kuželovité nebo budou mít zužující se zakončení, musíme samozřejmě začít rolovat od té delší hrany). Tuto hranu si nejdříve po celé délce ohneme - uděláme na ní jakýsi žlábek, ne moc široký (obr. A), do něj vložíme knot (obr. B) tak, aby na té straně, kde se bude zapalovat, část knotu o délce 2-3 cm vyčnívala a kolem něj pevně zarolujeme první závit (obr. C).
Základ tak už máme hotový a nyní již zbývá jen srolovat zbytek svíčky. Podle toho, jak nám to vyhovuje, můžeme při srolování použít podložku (onen pečící papír...) a pracovat stejně jako když rolujeme štrůdl (pomáhat si nadzvedáváním, přetahováním atd.), nebo pracovat holýma rukama (asi není již třeba podrobně popisovat jak).
Důležité je, aby závity naléhaly těsně na sebe, aby svíčka byla hezky pevně utažená (obrázek D), tedy aby uvnitř nebyly zbytečné prostory a prolákliny (obr. E).
4) Finální dotvoření svíčky: po úplném srolování můžeme téměř hotovou svíčku (obr. F) ještě trošku začistit. Koncovou hranu voskového plátu přitiskneme pevně po celé délce k tělu svíčky aby neodstávala (obr. G), můžeme také v případě potřeby mírně doformovat horní okraj svíčky (obr. H).
Nakonec zkrátíme knot na potřebnou délku, odstraníme na dně svíčky případný vyčnívající zbytek knotu.
Gratuluji! Pokud jste následovali postup, pravděpodobně se vám podařilo vytvořit takovouto svíčku: